Indtil jul

Uge

Dag

tid

Holdkamp

(kommer først på i september)

Åbenturnering/fællestræning

Husk !!

34

23/8 tirsdag

18.00-19.30

 

 

 

 

25/8 torsdag

18.00-19.30

 

 

 

 

28/8 søndag

9.00-12.00

 

 

 

35

29/8 tirsdag

17.00 – 19.00

 

 

 

 

1/9 torsdag

18.00 – 19.30

 

 

 

 

4/9 Søndag

Udtagelsesstævne i kredsen

 

 

 

36

6/9 tirsdag

17.00 – 19.00

 

 

 

 

8/9 torsdag

18.00 – 19.30

 

 

 

 

11/9 Søndag

9.00-12.00

 

 

 

37

13/9 tirsdag

17.00 – 19.00

 

 

 

 

14/9 Onsdag

Talent træning med * Jacob Oehlenschlager

 

 

team storstrøm

 

15/9 torsdag

18.00 – 19.30

 

 

 

38

20/9 tirsdag

17.00 – 19.00

 

 

 

 

21/9 onsdag

Talent træning med * Jacob Oehlenschlager

 

 

team storstrøm

 

22/9 torsdag

18.00 – 19.30

 

 

 

 

24/25-9 lør + søn

Kredstræning med overnatning

fra 9 til 12 for øvrige spillere

 

 

39

27/9 tirsdag

17.00 – 19.00

 

 

 

 

28/9 onsdag

Talent træning med* Jacob Oehlenschlager

 

 

team storstrøm

 

29/9 torsdag

18.00 – 19.30

 

 

 

 

30/9 Fredag – fælles hygge

Aktiv fredag

 

tilmeld hos hansenluise@gmail.com

 

1-2/10

Træningslejr i team storstrøm for alle

 

 

 

40

4/10 tirsdag

17.00 – 19.00

 

 

 

 

5/10 onsdag

Talent træning med * Jacob Oehlenschlager

 

 

team storstrøm

 

6/10 torsdag

18.00 – 19.30

 

 

 

 

9/10 Søndag

Kredstræning

fra 9 til 12 for øvrige spillere

 

 

41

11/10 tirsdag

17.00 – 19.00

 

 

 

 

12/10 onsdag

Talent træning med* Jacob Oehlenschlager

 

 

team storstrøm

 

13/10 torsdag

18.00 – 19.30

 

 

 

 

16/10 søndag

9.00-12.00

fra 9 til 12 for øvrige spillere

 

 

42

EFTERÅRS-FERIE

 

 

 

 

43

25/10 tirsdag

17.00 – 19.00

 

 

 

 

26/10 onsdag

Talent træning med* Jacob Oehlenschlager

 

 

team storstrøm

 

27/10 torsdag

18.00 – 19.30

 

 

 

 

28/10 Fredag – fælleshygge

 

 

Melde jer til hos

hansenluise@gmail.com

 

Søndag 30/10

Kredstræning

fra 9 til 12 for øvrige spillere

 

 

44

1/11 tirsdag

17.00 – 19.00

 

 

 

 

2/11 onsdag

Talent træning med* Jacob Oehlenschlager

 

 

team storstrøm

 

3/11 torsdag

18.00 – 19.30

 

 

 

 

6/11 Søndag

Kredstræning

 

 

 

45

8/11 tirsdag

17.00 – 19.00

 

 

 

 

9/11 onsdag

Talent træning med* Jacob Oehlenschlager

 

 

team storstrøm

 

10/11 torsdag

18.00 – 19.30

 

 

 

 

13/11 søndag

9.00-12.00

 

 

 

46

15/11 tirsdag

17.00 – 19.00

 

 

 

 

16/11 onsdag

Talent træning med * Jacob Oehlenschlager

 

 

team storstrøm

 

17/11 torsdag

18.00 – 19.30

 

 

 

 

20/11 søndag

Kredstræning

 

 

 

47

22/11 tirsdag

17.00 – 19.00

 

 

 

 

23/11 onsdag

Talent træning med * Jacob Oehlenschlager

 

 

team storstrøm

 

24/11 torsdag

18.00 – 19.30

 

 

 

 

25/11 Fredag – fælleshygge

Aktiv fredag

JULE-HYGGE

Melde jer til hos

hansenluise@gmail.com

 

26/11 søndag

9.00-12.00

 

 

 

48

29/11 tirsdag

17.00 – 19.00

 

 

 

 

30/11 onsdag

Talent træning med* Jacob Oehlenschlager

 

 

Se invitation på tavlen i hallen.

 

1/12 torsdag

18.00 – 19.30

 

 

 

 

3-4/12 weekend

LF mesterskab

 

 

 

49

6/12 tirsdag

17.00 – 19.00

 

 

 

 

8/12 onsdag

Talent træning med * Jacob Oehlenschlager

 

 

team storstrøm

 

9/12 torsdag

18.00 – 19.30

 

 

 

 

11/12 søndag

Kredstræning

fra 9 til 12 for øvrige spillere

 

 

50

13/12 tirsdag

17.00 – 19.00

 

 

 

 

14/12 onsdag

Talent træning med * Jacob Oehlenschlager

 

 

team storstrøm

 

15/12 torsdag

18.00 – 19.30

 

 

 


Efter jul

Uge

Dag

tid

Holdkamp

Åbenturnering/fællestræning

Husk !!

1

3/1 tirsdag

17.00 – 19.00

 

 

 

 

4/1 onsdag

Talent træning med * Jacob Oehlenschlager

 

 

 

 

5/1 torsdag

18.00 – 19.30

 

 

 

 

8/1 søndag

Kredstræning

 

 

 

2

10/1 tirsdag

17.00 – 19.00

 

 

 

 

11/1 onsdag

Talent træning med * Jacob Oehlenschlager

 

 

 

 

12/1 torsdag

18.00 – 19.30

 

 

 

 

15/1 søndag

9.00-12.00

 

 

 

3

17/1 tirsdag

17.00 – 19.00

 

 

 

 

18/1 onsdag

Talent træning med * Jacob Oehlenschlager

 

 

 

 

19/1 torsdag

18.00 – 19.30

 

 

 

 

21-22/1

Udtagelsesstævne til landsmesterskab

 

 

 

4

24/1 tirsdag

17.00 – 19.00

 

 

 

 

25/1 onsdag

Talent træning med * Jacob Oehlenschlager

 

 

 

 

26/1 torsdag

18.00 – 19.30

 

 

 

4

27/1 Fredag – fælles hygge

 

 

Melde jer til hos

hansenluise@gmail.com

 

29/1 søndag

Kredstræning

 

 

 

5

31/1 tirsdag

17.00 – 19.00

 

 

 

 

1/2 onsdag

Talent træning med * Jacob Oehlenschlager

 

 

 

 

2/2 torsdag

18.00 – 19.30

 

 

 

 

5/2 søndag

9.00-12.00

 

 

 

6

7/1 tirsdag

17.00 – 19.00

 

 

 

 

8/2 onsdag

Talent træning med * Jacob Oehlenschlager

 

 

 

 

9/2 torsdag

18.00 – 19.30

 

 

 

7

VINTERFERIE

 

 

 

 

8

21/2 tirsdag

17.00 – 19.00

 

 

 

 

22/2 onsdag

Talent træning med * Jacob Oehlenschlager

 

 

 

 

23/2 torsdag

18.00 – 19.30

 

 

 

 

24/2 Fredag – fælles hygge

 

 

Melde jer til hos

hansenluise@gmail.com

 

26/2 søndag

Kredstræning

 

 

 

9

28/2 tirsdag

17.00 – 19.00

 

 

 

 

1/3 onsdag

Talent træning med * Jacob Oehlenschlager

 

 

 

 

2/3 torsdag

18.00 – 19.30

 

 

 

 

5/3 søndag

9.00-12.00

 

 

 

10

7/3 tirsdag

17.00 – 19.00

 

 

 

 

8/3 onsdag

Talent træning med * Jacob Oehlenschlager

 

 

 

 

9/3 torsdag

18.00 – 19.30

 

 

 

 

12/3 søndag

Kredstræning

 

 

 

11

14/3 tirsdag

17.00 – 19.00

 

 

 

 

15/3 onsdag

Talent træning med * Jacob Oehlenschlager

 

 

 

 

16/3 torsdag

18.00 – 19.30

 

 

 

 

19/3 søndag

9.00-12.00

 

 

 

12

21/3 tirsdag

17.00 – 19.00

 

 

 

 

22/3 onsdag

Talent træning med * Jacob Oehlenschlager

 

 

 

 

23/3 torsdag

18.00 – 19.30

 

 

 

 

26/3 søndag

Kredstræning

 

 

 

13

28/3 tirsdag

17.00 – 19.00

 

 

 

 

29/3 onsdag

Talent træning med * Jacob Oehlenschlager

 

 

 

 

30/3 torsdag

18.00 – 19.30

 

 

 

 

31/3 Fredag – fælles hygge

 

 

Melde jer til hos

hansenluise@gmail.com

 

2/4 søndag

9.00-12.00

 

 

 

14

4/4 tirsdag

17.00 – 19.00

 

 

 

 

5/4 onsdag

Talent træning med * Jacob Oehlenschlager

 

 

 

 

6/4 torsdag

18.00 – 19.30

 

 

 

 

8/4 søndag

HOLD DM

 

 

 

15

PÅSKEFERIE

 

 

 

 

16

18/4 tirsdag

17.00 – 19.00

 

 

 

 

19/4 onsdag

Talent træning med * Jacob Oehlenschlager

 

 

 

 

20/4 torsdag

18.00 – 19.30

 

 

 

 

21-22/4 weekend

DMU

 

 

 

17

25/4 tirsdag

17.00 – 19.00

 

 

 

 

26/4 onsdag

Talent træning med * Jacob Oehlenschlager

 

 

 

 

27/4 torsdag

18.00 – 19.30

 

 

 

 

28/4 Fredag – fælles hygge

(Klubmesterskab)

 

Melde jer til hos

hansenluise@gmail.com

*Talenttræning, tilmeldes viawww.teamstorstrøm.dk

  • Hold 1, kl. 17.15-19.00: For spillere i U13EM, U15EMA, U17EMAB og U19EMAB. 
  • Hold 2, kl. 16.00-17.30: For alle spillere, der har potentiale til at nå et niveau, hvor de kan være med på hold 1. 
  • Det koster 1200 kroner pr. deltager pr. hold for spillere i Team Storstrøms klubber.
  • Se mere på www.teamstrostrøm.dk

JacobOehlenschlæger

·        Han erfra sæson 2016/17 ansat som sportschef i Greve Badmintonklub og kommer fra etjob som landstræner i Tyskland. Her har han haft ansvaret for herresinglerog mix-spillere, plus sportsligt ansvar for det tyske træningscenteri Saarbrücken.

·        
Jacob har desuden en fortid som ungdomscheftræner i Greve StrandBadmintonklub,
talenttræner i Gladsaxe-Søborg og ungdomscheftræner i Kolding BK.

·        
Han har herudover været involveret i Badminton Danmarks talentarbejde,er underviser på diverse træneruddannelser og har været med tilat producere forskellige former for undervisningsmateriale.

 

Kredstræninger for alle aldersgrupper – Kredstræneren vælger spillere.


Nykøbing Falster Badminton Klub | Vestensborg Allé 32 , 4800 Nykøbing F. | 28490096 | birgitteblands@gmail.com